התקשר ל: 052-3348950

עקבו אחרינו גם בפייסבוק: יבוא יצוא מא' ועד ת' 

Meir's Israel, רח' הדר 38 קדרון 70795.  | טל'/פקס: 08 | 8598544. נייד: 052-3348950  | מייל: yamit@meirs.co.il
מאמרIncoterms 2020 

Incoterms 2020 יכנסו לתוקף בינואר 2020.
מדי 10 שנים, לשכת המסחר העולמית ה - (ICC (INTERNATIONAL CHAMBER OF COMMERCE , מוציאה לאור סט מונחים מחודש בתנאי סחר בינלאומיים. 
בינואר 2020 עתידה לצאת לאור מהדורה חדשה.
החל מספטמבר (09.2019) אנו מקבלים הצצה לשינויים הצפויים – כמובן שעד שהם לא יכנסו לתוקף יתכנו שינויים.

ההפתעה הגדולה היא ביטול תנאי המכר (EXW (EX WORKS   - "על הרמפה" / "בשער המפעל".
מהדורת 2010 עשתה שינוי נפלא והוסיפה את המונח LOADED לתנאי, כך שכל הסיכונים עוברים מהמוכר לקונה בשער מפעל היצואן אחרי העמסת הסחורה ומסירת הניירת למוביל.
במהדורת 2020 – לא קיים יותר תנאי זה מתוך הנחה כי מכירה בתנאי EXW משרתת את הרוכשים המקומיים וחזקה שתיעלם במונחי מכירה בין-לאומיים.
מכירה בתנאי EXW היא אכן מכירה מקומית, פנים ארצית, על-מנת לייצא אנו נדרשים בחברת סחר / צד ג' שינהלו את תהליך היצוא בשמנו.
קשה להאמין כי ניתן יהיה להסיר לחלוטין תנאי זה – מעניין לראות מה יהיו התגובות בשני הצדדים.

על ביטול תנאי EXW בא לפצות תנאי חדש בשם (CNI (COST & INSURANCE , המותאם לשימוש בהובלה ימית,  לפיו המוכר יישא בעלויות הביטוח עד לארץ היעד שלא כמו בתנאי FCA ולא יישא בעלויות ההובלה כמו בתנאי CFR/ CIF.

תנאי המכר (FAS (FREE ALONGSIDE SHIP– יבוטל. כך יישאר המונח הידוע והמוכר (FOB (FREE ON BOARD  שגם הוא עבר שינוי קל בין מהדורת 2000 ל2010 במיקום מדויק של נק' העברת האחריות.

התנאי (DDP ( DELIVERY DUTY PAID  יפוצל לשני תנאים: (DPP (DELIVERY AT PLACE PAID מה שאנו מכנים "מדלת לדלת"
ו (DTP (DELIVERY AT TERMINAL PAID למשלוח ליעד המוגדר כטרמינל – ימי / אווירי.
בשני המקרים הליך המכס בארץ היבוא יהיה על חשבון השולח, אך האחריות וזיקת הביטוח תעבור בשני מוקדים שונים, כאמור, האחד בטרמינל והשני בכתובת מוסכמת בארץ היעד.

ככל הנראה המונח (FCA  (FREE CARRIER שעד עתה הוכיח עצמו כיעיל מאוד ונראה כי רבים נוטים להשתמש בו,  יפוצל בהתאם לאופן ההובלה  -משלוחים ימיים או יבשתיים, נכון להיום המונח מוגדר למשלוחים שאינם ימיים.